pracownicy z ukrainy

 

Pracownicy z Ukrainy już dawno nie są nowością na polskim rynku pracy. Z jednej strony, oznacza to, że wszyscy mniej więcej mamy pojęcie o tym, jak z nimi się współpracuje. Z drugiej strony, w przeciągu ostatnich kilku lat ich sytuacja nieco się zmieniła. A zatem zapraszamy do lektury, w której wyjaśnimy, czego polscy pracodawcy mogą się spodziewać, decydując się na zatrudnienie Ukraińców.

Pracownik z Ukrainy wczoraj a dziś

W 2014 roku zaczęła się masowa emigracja Ukraińców. Tak się stało, że większość z nich wybrała jednego z najbliższych sąsiadów: Rosję albo Polskę. Ze względów bliskości zarówno geograficznej, jak i kulturowej. I oczywiście, do naszego kraju wyjechali ci, którym bliższe są mentalność i wartości – nazwijmy to tak – europejskie.

Sezonowi pracownicy: Ukraina przed 2014

Przed tą falą migracyjną bywali u nas głównie pracownicy sezonowi z Ukrainy Zachodniej. Zarabiali na polskich truskawkach, pieczarkach itp. i wracali do rodzimych stron, aby tam prowadzić godne życie. Napotykając urocze nowe domki na ukraińskiej wsi blisko polskiej granicy, można śmiało przypuszczać, że przynajmniej część z nich została zbudowana na koszty, uczciwie zarobione za wspomnianą granicą w rolnictwie.

Nawał Ukraińców od 2014

Rok 2014 stał się przełomowym, bo naszemu sąsiadowi przytrafił się ogromny kryzys ekonomiczno-społeczny, wywołany przez konflikt polityczny. Wtedy pomysł zarobków w Polsce zaczął wydawać się atrakcyjny nie tylko mieszkańcom przygranicznych obwodów. Przyjechało dużo osób również ze Wschodu Ukrainy, który gospodarczo jest bardziej przemysłowy, niż rolniczy.

Wtedy na polski rynek pracy trafili liczni pracownicy budowlani z Ukrainy. Chociaż nie zawsze byli to zawodowi budowlani. Raczej ze względu na brak znajomości języka oraz ogólną rozpacz w sytuacji kryzysowej podejmowali się najcięższej niekwalifikowanej pracy, której za te same pieniądze nie chcieli wykonywać Polacy.

Na początku tego napływu migrantów zza wschodniej granicy bywało bardzo różnie. Niestety, ucierpiało sporo jak ukraińskich pracowników, tak i polskich pracodawców. Jak przy każdym kryzysie, znalazło się wielu chętnych na nim zyskać w sposób nieuczciwy. Powstawały fałszywe „agencje pracy dla Ukraińców”, które polegały na tym, że pewna sprytna osoba pobierała opłaty od obu stron i oszukiwała jedną albo drugą, albo i obie.

Nowa rzeczywistość: pracownik z Ukrainy na równi z polskim

Od tamtych czasów dużo się zmieniło. Uczymy się działać w nowych warunkach demograficznych i społecznych. Polski pracodawca już z podejrzeniem patrzy na bezpłatne ogłoszenia typu „pracownicy z Ukrainy szukają pracy”, umieszczone przez wątpliwego prywatnego agenta. Tak samo i druga strona uważa na hasła w rodzaju „poszukuję pracowników z Ukrainy” – nie chcąc zostać potraktowana w pracy gorzej od „tutejszych”.

Powstały legalne i profesjonalne agencje pracy. Ukraina dla nich nie jest jedynym źródłem rekrutacji pracowników, ale wciąż jest popularna. Do zalet pracowników z Ukrainy trzeba zaliczyć następne:

 • Wysoki poziom wzajemnego porozumienia się. Zaczynając od podstawowych ludzkich wartości i kończąc językiem.
 • Lata doświadczenia pracy razem. Ukraiński naród ogólnie już wie, jak to jest pracować w Polsce. Nawet jeśli ktoś przyjeżdża do nas po raz pierwszy, to na pewno dowiedział się wcześniej od kolegów, czego oczekuje polski pracodawca i czego można oczekiwać od niego.
 • Spora część pozostaje w Polsce na zawsze, przywożąc po kilku miesiącach pracy tutaj swoje rodziny i kupując mieszkania. Więc są zainteresowani dłuższą współpracą.

Stąd wynika też pewien niuans, do którego musimy się przyzwyczaić. Osiedlając się w kraju na stałe, człowiek już nie chce pracować w reżimie przetrwania. Dzisiaj pracownik z Ukrainy szuka pracy, w której mógłby zostać na dłużej, a nie wykończyć się przez pół roku na 12-godzinowych zmianach i wrócić do domu, aby odpoczywać przez kolejne 180 dni.

Wzrastają również oczekiwania finansowe. Część pracowników z Ukrainy już nie zgadza się na minimalne wynagrodzenie. Jest bowiem okazja dość łatwo wyjechać do Niemiec, gdzie zarobki, jak wiemy, są wyższe. Dlatego na małe pensje kuszą się jedynie nowoprzybyli, nie znający dobrze języka i dlatego nie czujący się pewnie na obcym rynku pracy. Jednak kiedy chcemy utrzymać pracownika na dłużej, musimy zaoferować mu godne wynagrodzenie.

Jak znaleźć pracownika z Ukrainy

Skoro czytasz dalej, to znaczy, że wiedząc już dokładnie o wszystkich niuansach, decydujesz się na zatrudnienie Ukraińców. Powstaje kolejne pytanie: gdzie szukać pracowników z Ukrainy?

Portale z ogłoszeniami

Kiedy szukałeś w necie „pracownicy z Ukrainy”, OLX najprawdopodobniej pojawił się na jednym z pierwszych miejsc. Po sąsiedzku z innymi podobnymi stronami. Rekrutacja pracowników z Ukrainy przez portale ogłoszeniowe może wydać się bardzo kuszącym rozwiązaniem – tanim, szybkim, bezpośrednim.

Jednak w rzeczywistości nierzadko okazuje się zupełnie na odwrót. Dać ogłoszenie potrafi ktokolwiek. Sam pracownik, który być może nawet nie ma jeszcze dokumentów do wyjazdu do Polski. Albo agencja pracy z Ukrainy, która najpierw uzbiera określoną ilość zamówień od pracodawców, zanim zorganizuje przewóz pracowników do miejsca pracy. A to wszystko czas, a czas to pieniądze.

Polecenia znajomych

Jeśli już masz w firmie Ukraińców, którzy Ci odpowiadają, a potrzebujesz więcej, to możesz, oczywiście, poprosić ich o poszukiwanie kandydatów do pracy. Albo Twoi koledzy znają kogoś z Ukrainy, kogo mogą polecić jako sumiennych, porządnych ludzi. Jest to zdecydowanie lepsza metoda, niż zaufanie wcale nieznajomym osobom w sieci.

Lecz i tu jest pewne „ale”. Polecana osoba może być całkiem w porządku po ludzku, ale nie koniecznie posiadać zdolności, które chcesz widzieć w swoim współpracowniku. Jakkolwiek sympatyczna i bliska nam nie jest Ukraina, pracownicy muszą przede wszystkim przynosić korzyść przedsiębiorstwu.

Agencja pracy

Ukraina wyhodowała wielu wspaniałych specjalistów w różnych branżach. Wśród emigrantów z niej znaleźć można naprawdę solidnych pracowników. A nawet ten tekst, który czytasz w tej chwili, został stworzony przez copywriterkę o ukraińskim pochodzeniu.

Tylko że znalezienie kadry, posiadającej akurat te kompetencje, których potrzebujesz, wymaga czasu i wnikliwej analizy. Można powierzyć to zadanie profesjonalistom z agencji, oszczędzając w ten sposób własne zasoby. Mogą to być usługi wyłącznie rekrutacyjne, a dalej sam radzisz sobie z zatrudnieniem wybranych osób. A możesz wybrać leasing pracowników z Ukrainy, już zatrudnionych przez agencję pracy tymczasowej.

Pracownicy z Ukrainy: pośrednictwo, w którym wszyscy wygrywają

Work-In – to akurat taka agencja pracy tymczasowej. Pracownicy z Ukrainy w naszej ofercie reprezentują różne zawody i branże, są nawet lekarze z Ukrainy oraz programiści z Ukrainy. Dobierzemy dla Ciebie odpowiednie osoby i zapewnimy terminowe podjęcie przez nich pracy w Twoim zakładzie.

Oto kilka powodów, dlaczego dla pracodawcy jest atrakcyjny leasing pracowników z Ukrainy:

 • Cena Płacąc nam za wynajem pracownika, oszczędzasz koszty, które wydałbyś na samodzielną rekrutację, legalizację pobytu, badania lekarskie, szkolenia BHP itd.
 • Czas od powstania potrzeby w nowej sile roboczej do faktycznego podjęcia się pracy przez nowych pracowników. Nie musisz czekać na urzędowe papiery w sprawie zezwolenia na pracę dla cudzoziemca ani na odpowiedź ogłoszeniodawcy na Pracownicy z Ukrainy, całkowicie gotowi do pracy, zostaną dostarczone do Ciebie w terminie od kilku dni do dwóch tygodni.
 • Gwarancja zgodności wykształcenia i/lub umiejętności kadry z Twoimi wymogami. Szukamy pracowników z Ukrainy o najróżniejszych kwalifikacjach i zatrudniamy ich u siebie. Jesteśmy przygotowani na to, żeby po analizie potrzeb firmy klienta szybko dobrać dla niego odpowiednią kadrę z naszej obszernej bazy.
 • Szybkie zastępowanie pracownika w razie choroby, zwolnienia itp.

Outsourcing pracowników z Ukrainy przez agencję pracy tymczasowej ma także wiele zalet dla nich samych:

 • Mają zapewnione wynagrodzenie i pakiet socjalny nawet w okresie przerw pomiędzy najmem u jednego pracodawcy a kolejnego.
 • Mają możliwość przez okres zatrudnienia u nas doświadczyć pracy w różnych firmach i po zakończeniu naszej współpracy zatrudnić się bezpośrednio u wybranego przedsiębiorcy za wzajemną zgodą stron. Do rzeczy, dla pracodawcy też jest fajna opcja okresu próbnego dla pracowników.
 • Nie muszą martwić się o legalność podejmowanej pracy, mogą spokojnie adaptować się do warunków w nowym kraju, uczyć się języka i powoli integrować się w naszym społeczeństwie.

Nie ma co wątpić, napisz do nas wprost teraz i zacznijmy działać na korzyść wszystkich stron!

Zatrudnienie pracownika z Ukrainy w Polsce

U nas zatrudnisz pracownika z Ukrainy w dowolnym mieście w Polsce, w tym także:

Pytania i odpowiedzi

Szukam pracowników z Ukrainy i ciągle trafiam na agencje, co się dzieje?

Co raz częściej pracownicy obcokrajowi korzystają z pośrednictwa agencji, doceniając bezpieczeństwo takiego rozwiązania.

Czym wynajem pracowników z Ukrainy jest lepszy od bezpośredniego ich zatrudnienia?

Firma uzyskuje w ten sposób najszybsze, najtańsze i najpewniejsze uzupełnienie braków kadrowych.

Jeśli zatrudnię pracowników z Ukrainy z agencji, czy będę musiał co miesiąc płacić im oraz agencji?

Nie. Pobieramy opłatę za zatrudnienie pracowników jednorazowo, a dalej pracodawca zwyczajnie wypłaca im bezpośrednio miesięczne wynagrodzenie.

Jak się z nami skontaktować

address
Adress: ul. Gałczyńskiego 20, 05-091 Ząbki
phone
Telefon: +48502734227
KRS: 0000947942
NIP: 5272986414
REGON: 521057637

Potrzebujesz pracowników lub masz pytania?

Złóż prośbę, a my znajdziemy dla Ciebie dobrych pracowników!

 • Dowolna ilość
  pracowników
 • Rekrutacja
  od kilku dni
 • Minimum
  formalności