W kraju co raz mniej spotkasz osoby chętne do pracy rolnej. Jest często nienormowana godzinowo i niełatwa fizycznie. Pracownik z Ukrainy do gospodarstwa rolnego może okazać się prawdziwym skarbem w takiej sytuacji. Jest zdeterminowany i rzetelny, a jego legalne zatrudnienie już nie sprawia tylu kłopotów, jak dawniej.

Pracownik z Ukrainy do gospodarstwa rolnego: jakie prace możesz mu powierzyć

Na ogół Ukraińcy, zmotywowani bezrobociem we własnym kraju, nie boją się prawie żadnej pracy. Mówimy „prawie”, bo zdarzyło nam się spotkać wśród nich wegetarianina, który nie godził się uczestniczyć w uboju lub innym „nieludzkim” traktowaniu zwierząt. Ale to jest raczej bardzo rzadki wyjątek.

A z reguły możesz liczyć, że pracownik sezonowy w rolnictwie z Ukrainy sumiennie wykona dla Ciebie kluczowe prace. Polscy rolnicy chętnie zatrudniają ich do zbioru owoców, zbóż, warzyw, do suszenia i przechowywania urodzaju, do krów, szkółkarstwa, obsługi ciągników. Trafiają się nawet prawdziwi fachowcy, którzy przez lata zajmowali się tym w swoim kraju.

Pracownik z Ukrainy do gospodarstwa rolnego: co musisz załatwić celem jego zatrudnienia

Najczęściej potrzebne będzie uzyskanie dla Ukraińca zezwolenia na pracę sezonową. Jednak dla niektórych prac rolniczych polskie prawo ustaliło brak wpływu sezonowości. Są to przykładowo prace przy hodowle grzybów i kwiatów oraz szklarnianych pomidorów i ogórków. Poza tym, jeśli pracownik z Ukrainy do gospodarstwa rolnego jest zatrudniany w celu innym, niż wykonywanie prac właściwie rolniczych (np., budowa na Twojej farmie), wystarczy oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy.

Dodatkowo możesz zaoferować mu zakwaterowanie i wyżywienie. To uatrakcyjni Twoją ofertę pracy na tle innych przedsiębiorców, bo ułatwi pracownikowi wcale nie tak łatwą organizację życia i pracy w obcym kraju.

A chcesz mieć super pracowników ze Wschodu bez zawracania sobie głowy tymi wszystkimi formalnościami i sprawami organizacyjnymi? To zadzwoń do nas lub zamów rozmowę, a sami do Ciebie zadzwonimy. Spójrz w górny prawy róg tej strony.