pracownik budowlany z Ukrainy

Ukraińcy stanowią istotny trzon polskiej gospodarki od lat. Dlaczego jednak zatrudnienie osób z Ukrainy w sektorze budowlanym to tak powszechna praktyka? W jakich miejscach szukać pracowników z Ukrainy i się przy tym nie pogubić? Jak legalnie zatrudnić pracownika i zyskać pewność, że nie popełniło się błędu w tym procesie? Odpowiadamy!

Streszczenie:

Wpływ na dużą popularność ukraińskich pracowników w polskim sektorze budowlanym mają następujące czynniki: wysoka motywacja i odpowiednie przeszkolenie Ukraińców szukających pracy, niewielkie różnice kulturowe, dzielące Ukraińców oraz Polaków i różnice wynagrodzeń pomiędzy rynkiem polskim, a w wschodnim (pensja na terytorium Ukrainy jest znacznie niższa, niż ta, na jaką mogą liczyć oni w Polsce; jest to jeden z powodów silnego zaangażowania pracowników z Ukrainy w wykonywanie pracy na terenie RP). Mimo upływu lat w Polsce wciąż znajduje się wielu zainteresowanych pracą pracowników z Ukrainy!

Jeśli wiesz już, dlaczego Ukraińcy stanowią tak liczną grupę w polskim sektorze budowlanym, sprawdź „Jak znaleźć pracowników z Ukrainy„.

Dlaczego tak chętnie poszukujemy pracowników z Ukrainy w branży budowlanej?

To, co pomaga pracodawcom zatrudnić pracowników z Ukrainy to w pierwszej kolejności obniżenie surowości przepisów w tej kwestii; w połowie 2017 roku wymogi prawne w tej sprawie uległy znacznemu załagodzeniu. Ukraińcom znalezienie pracy może ułatwiać z kolei współpraca z ukraińskim biurem pośrednictwa pracy.

Czy rekrutacja pracowników z pomocą agencji pośrednictwa zatrudnienia to rozwiązanie dla Twojego biznesu?

Agencja pośrednictwa pracy Ukraińców to miejsce, w którym pracodawcy znajdują wykwalifikowanych pracowników, a osoby szukające pracy swoich pracodawców. Dlaczego warto proponować potencjalnym pracownikom oferty pracy właśnie w ten sposób?

Pośrednictwo pracy Ukraina – zatrudnienie pracownika budowlanego się opłaca!

Poszukujesz pracowników do swojej firmy? Być może agencja pracy rozwiąże Twój kłopot lepiej, niż inne rozwiązania! Koszty współpracy z agencją zatrudnienia Ukraińców obejmują zwykle kilka do kilkunastu procent rocznej pensji pracownika.

W naszym biurze pośrednictwa pracy rekrutujemy pracowników, korzystając z zaawansowanych metod selekcji, aby dostarczać naszym klientom wyłącznie najlepszych specjalistów, którzy spełnią ich potrzeby. Poszukujemy pracowników szytych na miarę i tylko takich dostarczamy!

Agencja pracy – wszystko, co musisz wiedzieć o współpracy w ramach leasingu pracowników

Współpraca ze sprawdzoną agencją pracy zapewnia szereg benefitów:

  • Dostęp do szerokiego grona specjalistów od zaraz – z biurem pośrednictwa pracy otrzymujesz gotową bazę bazę pracowników z całej Polski oraz możliwość zaspokojenia braków kadrowych niezależnie od ich objętości (zarówno do prac sezonowych jak i na stałe)
  • Gwarancja skutecznej rekrutacji pracownika – z biurem pośrednictwa pracy masz znacznie większą pewność znalezienia odpowiednich pracowników, niż w przypadku samodzielnej rekrutacji
  • Ograniczenie kosztów zatrudnienia – z pomocą agencji pracy tymczasowej, która chętnie dzieli się swoją znajomością trendów i procedur administracyjnych firmy budowlane mogą skutecznie obniżyć koszty zatrudnienia.
  • Niewielka ilość formalności dotyczących zatrudnienia pracowników – procedurę zatrudniania pracowników znacznie ułatwia fakt, iż agencja pracy bierze na siebie odpowiedzialność za zapewnienie legalności zatrudnienia. Nie ma możliwości popełnienia pomyłki!

Od zatrudnienia pracowników tymczasowych dzieli Cię tylko chwila! Skontaktuj się z nami i wspólnie znajdźmy najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu! Zatrudnianie nowych pracowników nie musi być trudne!

Uwaga: Czy wiesz, że dla Ukraińców czas pracy ma obejmować maksymalnie 24 miesiące (na podstawie jednego pozwolenia), ale w polskim prawie nie istnieją ograniczenia, względem jego minimalnego okresu? Dotyczy to zarówno sytuacji, w których praca ma mieć charakter sezonowy, jak i długoterminowy.

Odpływ pracowników budowlanych na Ukrainę – jak działać w takiej sytuacji?

Odpływ pracowników budowlanych to w ostatnim czasie bardzo popularne zjawisko. Część zatrudnionych w Polsce Ukraińców, pod wpływem wojny, zdecydowała się na opuszczenie naszego kraju, co doprowadziło do powstania deficytów na rynku pracy. W naszej agencji pracy zajmujemy się na co dzień rozwiązywaniem kłopotów z niedoborem kadry i chętnie doradzamy firmom w zakresie rekrutacji pracowników. Wiemy, że jednym z zapalników Ukraińców do opuszczenia naszego kraju bywa niewłaściwe traktowanie; firmy rekrutują pracowników z Ukrainy zapominając o zapewnieniu im odpowiedniego środowiska wykonywania obowiązków.

Warunki pracy Ukraińców – o czym musisz pamiętać?

  • Ukraińscy pracownicy polskiej branży budowlanej mają takie samo prawo do wynagrodzenia za pracę, odpoczynku i opieki zdrowotnej, jak pracownicy polscy.
  • Powierzenie pracy cudzoziemcowi z Ukrainy musi być zapieczętowane umową o pracę, która zawiera wszystkie inf. dotyczące m. in. czasu pracy, wymagań względem pracownika i wysokości wynagrodzenia.
  • Pracownicy branży budowlanej (Ukraińcy) mimo licznych podobieństw do polskich pracowników posiadają swoją własną, odrębną kulturę – pracodawca musi zatem pamiętać o różnicach kulturowych, językowych i socjalnych Ukraińców.

Część pracowników budowlanych właśnie z tego powodu opuściło granice naszego kraju – pamiętaj o tym!

pracownicy budowlani z Ukrainy

Ukraińcy na polskim rynku branży budowlanej

Chcąc zatrudnić pracownika (niezależnie od branży i miejsca pracy) pracodawca musi liczyć się ze zmiennością trendów i tendencji na rynku pracy, które mogą mieć realny wpływ na docelowy czas zatrudnienia pracowników, stosowną stawkę wynagrodzenia oraz na inne ważne czynniki.

Pracownicy branży budowlanej – jaka jest ich sytuacja na rynku?

Ponad 450 000 pracowników branży sektora budowlanego z Ukrainy znalazło zatrudnienie w Polsce do 2022 roku, z kolei jeszcze w 2020 roku w Polsce zarejestrowanych było ponad 500 000 Ukraińców szukających pracy. W tej chwili (rok 2023) trudno jest oszacować dokładną liczbę szukających zatrudnienia pracowników budowlanych, ponieważ ze względu na działania wojenne, sytuacja ta stale ulega zmianom. Możemy mieć jednak pewność, że wschodni rynek pracy znacząco różni się od tego, narzucanego przez polskich pracodawców; z tego powodu zatrudnienie obywatela Ukrainy (lub zatrudnienie cudzoziemca z Mołdawii lub Białorusi) często okazuje się znacznie tańsze niż przyjęcie do pracy Polaka.

Uwaga: już około 49 % polskich firm zatrudnia Ukraińców (stan na 2023 rok)!

Czy warto zatrudnić pracownika z terytorium Ukrainy? Jakimi pracownikami są Ukraińcy?

Ukraińcy to wyspecjalizowani, doświadczeni pracownicy, powszechnie szanowani na polskim rynku pracy. Dzieje się tak z kilku powodów: Ukraińcy są rzetelni, silnie zmotywowani i chętni do podejmowania się pracy po godzinach. Ich zatrudnienie (także we współpracy z biurem pośrednictwa pracy) okazuje się tańsze, niż w przypadku przyjmowania do pracy Polaków.

W Polsce pracę znajdują pracownicy z Ukrainy, specjalizujący się w różnych profesjach, a wśród nich znajdują się zarówno specjaliści pracy tymczasowej, jak i pracownicy zatrudniani na stałe.

Jak znaleźć pracowników budowlanych i gdzie umieszczać oferty pracy dla pracowników z Ukrainy?

Jak na terenie Polski znaleźć pracowników branży budowlanej? Istnieje wiele sposobów na pozyskanie pracowników z Ukrainy (np. portal pracy, urząd pracy, giełdy pracy Ukraińców, ogłoszenia na forach internetowych z tytułem „poszukujemy pracowników”), jednak przypuszczalnie najbardziej rekomendowanym jest skorzystanie z możliwości, jakie stawia przed pracodawcami agencja zatrudnienia Ukraińców; dotyczy to zarówno pracowników sektora budowlanego, pracowników IT, jak i lekarzy oraz mechaników z Ukrainy.

Uwaga: pamiętaj, że giełdy pracy Ukraińców pełnią nie tylko funkcję rekrutacyjną, ale i reprezentatywną dla Twojej marki!

Sprawdź także nasze poprzednie artykuły:

Szukasz pracowników do swojej firmy? Zamów konsultacje tutaj. Oddzwonimy w ciągu paru minut!