leasing pracowniczy

Czym jest wynajem pracowników? Jak usługa leasingu pracowniczego może ograniczyć koszty w Twojej firmie? Czy współpraca z pracownikami tymczasowymi to dobre rozwiązanie dla Twojego biznesu? Dowiesz się tego w naszym artykule!

Streszczenie:

Wynajem pracowników, czyli leasing pracowniczy, to tymczasowe przeniesienie pracownika z firmy macierzystej do innego miejsca pracy, dokonywane za porozumieniem stron i za zgodą pracownika.

Zatrudnienie pracowników tymczasowych na zasadzie leasingu może odbywać się na drodze współpracy dwóch zaprzyjaźnionych firm lub dwóch firm, którym pośredniczy agencja pracy tymczasowej.

Sprawdź również „Korzyści wynikające z zatrudnienia pracownika z Ukrainy„!

Spis treści:

  1. Wynajem pracowników – co to jest?

  2. Czy wypożyczanie pracowników jest opłacalne?

  3. Obowiązki pracodawcy leasingodawcy i leasingobiorcy

Wynajem pracowników – co to jest?

Wynajem pracowników, nazywany leasingiem pracowniczym, polega na „wypożyczeniu” pracownika z firmy macierzystej do firmy zewnętrznej, za jego zgodą i obopólnym porozumieniem stron. Leasing wspomaga firmy w zakresie uzupełnienia chwilowych braków kadrowych. Przepływ pracowników pomiędzy dwoma pracodawcami jest w Polsce w zupełności legalny, a działanie to ma na celu ograniczyć koszty czasowe i finansowe związane z rekrutacją nowych pracowników.

Zamiast tworzenia miejsc pracy pracodawca może wynająć pracownika tylko na ten okres, w którym go potrzebuje, co znacznie ogranicza ponoszone koszty zatrudnienia. Zawarty stosunek pracy ma jednak znacznie więcej zalet!

Rodzaje leasingu pracowniczego – formy wynajmu pracowników

Usługi wynajmu pracowników świadczone są powszechnie przez agencje pośrednictwa pracy, ale leasing pracowniczy może być również przeprowadzony pomiędzy pracodawcami, którzy zdecydowali się na jego przeprowadzenie samodzielnie.

Współpraca z agencją w tym zakresie ogranicza jednak obowiązki związane z obsługą kadrową pracownika, skraca czas rekrutacji i pozwala obniżyć ogólne koszty współpracy.

Uwaga: przepisy nie określają umowy, na podstawie której należy zatrudnić pracowników tymczasowych w przypadku ich wynajmu. Niemniej wszystkie strony zaangażowane muszą ją zawrzeć.

Co powinna zawierać umowa leasingu pracowniczego?

  • okres wynajmu pracownika
  • zakres obowiązków pracownika i typ pracy, jaki ma wykonywać
  • wysokość wynagrodzenia pracownika

Czy wypożyczanie pracowników jest opłacalne?

W większości przypadków leasing pracowniczy stanowi bardzo korzystne rozwiązanie dla firmy. Sprawdź, w jakich sytuacjach najczęściej spotykamy się z nim na polskim rynku:

  • w przypadku pracy sezonowej, obowiązującej wyłącznie przez odgórnie określony czas
  • w przypadku, gdy firma „raz na jakiś czas” potrzebuje pracowników o określonych kwalifikacjach, których jej pracownicy nie posiadają na co dzień
  • w przypadku, gdy w tzw. okresie szczytu firma nie chce generować zobowiązań u swoich kontrahentów

Potrzebujesz pracowników tymczasowych dla swojej firmy – czy agencja pracy to dobre rozwiązanie?

Jakie koszty zatrudnienia ponosi pracodawca, przyjmując do pracy pracowników określonych branż w ramach leasingu pracowniczego?

Oto, co musisz wiedzieć, chcąc nawiązać tymczasowy stosunek pracy za pośrednictwem agencji:

  • Biura pośrednictwa pracy są w stanie dostarczyć firmie nowego, wykwalifikowanego pracownika w przeciągu nawet kilku godzin od rozpoczęcia współpracy
  • Agencja pracy zapewnia pracownikom transport do miejsca pracy i zakwaterowanie na czas wykonywania pracy, a także ogranicza koszty związane z obsługą kadrową pracownika i dba o poprawność świadczeń pracy.
  • W przypadku współpracy z agencją bierze ona siebie obowiązki związane ze szkoleniem BHP, badaniami medycyny pracy i pracami administracyjnymi oraz większością czynności prawnych, dotyczących przepisów prawa pracy (możesz zatrudnić cudzoziemca bez pozyskiwania pozwolenia na pracę).
  • Agencja zapewnia dostęp do bazy różnej maści, wykwalifikowanych pracowników (m. in. pracowników fizycznych, pracowników biurowych, mechaników, a nawet lekarzy).
  • Biuro pośrednictwa pobiera zapłatę za swoje usługi, jednak w całościowym zestawieniu współpraca z nią okazuje się znacznie tańsza niż samodzielne działania w tej kwestii.

W naszej agencji realizujemy wynajem pracowników od lat i współpracujemy z setkami pracowników tymczasowych w całej Polsce. Doświadczenie, jakie zdobyliśmy na rynku pracy tymczasowej pozwala nam nie tylko dostarczać wykwalifikowanych pracowników w możliwie najkrótszym czasie, ale i maksymalnie ograniczając zbędne obciążenia. Wiemy jakie pracodawca ponosi koszty zatrudnienia i wiemy, jak je ograniczyć! Usprawnij proces rekrutacji pracowników i skontaktuj się z nami!

Praca tymczasowa – czy wykonywanie pracy przez krótki okres czasu w nowej firmie wpływa na efektywność pracownika?

Stosunek pracy w przypadku wynajmowania pracowników rzeczywiście może wiązać się z niskim poziomem ich motywacji w stosunku do obowiązków. Należy jednak podkreślić, że bardzo wiele w tej kwestii zależy od zakładu pracy, do jakiego został przeniesiony.

Jak rozwiązać problem z motywacją pracownika tymczasowego?

  • zapewnij pracownikowi wsparcie i szkolenie, który pomoże im dostosować się do warunków panujących w nowym miejscu pracy oraz zwiększyć efektywność.

Pod warunkiem zapewnienia pracownikowi odpowiedniego zaplecza w formie szeroko pojętego wsparcia leasing może być dla niego okazją do zwiększenia doświadczenia i sprawdzenia swoich umiejętności w nowym środowisku; dotyczy to zarówno pracowników fizycznych, biurowych, jak i obejmujących stanowiska kierownicze.

Leasing pracowniczy – zalety i wady

Zalety

  • Koszty zatrudnienia pracowników w przypadku ich leasingu ulegają obniżeniu
  • Utrzymanie ciągłości w firmie – zatrudnienie do pracy pracownika tymczasowego pozwala rozwiązać chwilowe braki kadrowe w firmie (np. w przypadku, gdy ilość pracowników w firmie jest niewystarczająca do obsługi kontrahentów w okresie szczytu), a następnie na oddelegowanie pracownika z powrotem do firmy macierzystej po upływie krótkoterminowego okresu, w którym akurat jest on potrzebny
  • Elastyczność w dopasowywaniu pracowników do zmiennych potrzeb rynku i okoliczności w miejscu pracy
  • Możliwość kontroli wszystkich kosztów zatrudnienia pracowników
  • Koszt leasingu pracowniczego jest tańszy niż zatrudnienie pracownika na stałe

Czy wiesz, że największe firmy zatrudniają nawet kilkuset pracowników tymczasowych w ciągu roku? Szczególnie popularnym rozwiązaniem jest wynajem pracowników fizycznych.

Wady

  • krótkoterminowy charakter pracy może powodować problemy z motywacją – pracownik zatrudniony na krótki okres może nie wykazywać wysokiej motywacji do wykonywania pracy. Z tego powodu warto kontrolować jego pracę lub zadbać o wdrożenie systemu motywacyjnego.
  • Regularny leasing i outsourcing pracowników może przełożyć się na niski poziom zgrania pomiędzy zespołem pracowników (w niektórych firmach odnotowywana jest rotacja nawet kilkuset pracowników tymczasowych w ciągu roku)
  • Brak korzyści płynących z rozwoju pracowników
  • Koszty współpracy z agencją

leasing - wady i zalety

Obowiązki pracodawcy leasingodawcy i leasingobiorcy

Pracodawcy, którzy korzystają z usług leasingu pracowniczego, jak również leasingobiorcy, ponoszą szereg obowiązków związanych z taką formą zatrudnienia. Przedstawimy najważniejsze aspekty, które powinni wziąć pod uwagę, aby uniknąć nieporozumień i ewentualnych konsekwencji prawnych. Jak legalnie wynająć pracowników? Czy jeśli pracodawca wynajmie pracownika innej firmie, czy w dalszym ciągu musi opłacać składki ZUS? Odpowiadamy!

Obowiązki leasingodawcy pracowników tymczasowych

Wynajem własnych pracowników wiąże się z koniecznością dopełnienia pewnych istotnych elementów:

  • Pracownik wynajmowany musi wyrazić pisemną zgodę na jego przeniesienie
  • Pracodawca macierzysty zobowiązany jest udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego na czas leasingu. Pracownik wynajmowany musi uprzednio wyrazić pisemną zgodę na przeniesienie – zgoda ta jest podstawą do jego udzielenia!

Uwaga: w trakcie okresu trwania „wynajmu” pracownika, firma macierzysta nie opłaca składek ZUS!

Obowiązki leasingobiorcy pracowników tymczasowych

Z wypożyczaniem pracowników tymczasowych wiążą się również pewne obowiązki:

  • Przestrzeganie warunków zawartej umowy (w tym terminowe rozliczanie pracowników, zapewnienie pracownikom bezpiecznych warunków pracy).
  • Zapewnienie nowemu pracownikowi szkolenia BHP
  • Pozostawanie w kontakcie z dotychczasowym pracodawcą pracownika

Pamiętaj, że pracownik wynajmowany ma swoje prawa, regulowane przez Kodeks Pracy i należy traktować go w taki sam sposób, jak wszystkich innych pracowników.

Sprawdź także nasze poprzednie artykuły na temat:

Poszukujesz pracowników do swojej firmy? Zadzwoń do nas!