leasing pracownikow

Na polskim rynku pracy od lat borykamy się z niedoborem branżowych specjalistów. Nie jedynym, jednak jednym z najskuteczniejszych i najprostszych sposobów rozwiązywania tego problemu jest leasing pracowników. Na czym dokładnie polegają usługi leasingu pracowniczego? Czy warto współpracować z agencją pracy tymczasowej i czy szybkie zatrudnienie pracowników jest opłacalne w dłuższej perspektywie czasu? Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

 1. Czym jest leasing pracowników?
 2. Jakich pracowników możemy pozyskać w ramach leasingu?
 3. Czy wynajem pracowników się opłaca?a) Czy zatrudnianie do pracy Ukraińców jest opłacalne? Leasing Ukraińskich pracowników

  b) Czy warto zatrudniać pracowników w ramach „wynajmu” z agencją pośrednictwa pracy?

  c) Czy agencja pracy tymczasowej w usłudze leasingu jest droga?

  d) Chcesz zatrudnić pracowników lub wypożyczyć wybranego specjalistę, ale nie wiesz, czy osiągniesz swoje cele z pomocą Ukraińskiej Agencji Pracy?

  e) Czy rekrutacja pracowników na podstawie „wynajmu” opłaca się, kiedy podejmujemy ją samodzielnie?

 4. Jaka forma zatrudnienia jest odpowiednia w przypadku leasingu?a) Czy powierzeniu wykonywania pracy w ramach „wypożyczenia” powinny towarzyszyć dodatkowe formalności?

Czym jest leasing pracowników?

Leasing pracowników stanowi „wynajem” lub „wypożyczenie” pracowników:

a) na określony czas

b) do wykonania określonych zadań

Proces ten może odbywać się zarówno pomiędzy dwoma firmami, które samodzielnie porozumiały się ze sobą w tej kwestii (leasing indywidualny) jak i pomiędzy firmami, które łączy agencja pracy. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się przede wszystkim w sektorze branż sezonowych oraz tych, które stale przejawiają niedobór pracowników ze względu na braki rynkowe.

Uwaga: kompleksowy leasing pracowników to jednak nie to samo, co outsourcing pracowniczy!

Jakich pracowników możemy pozyskać w ramach leasingu?

Ze względu na stałe miejsce pobytu pracownika obecnie drugi, zaraz po Polakach, największy trzon pracowników pozyskiwanych w ramach „wynajmu” stanowią pracownicy z Ukrainy, wśród których znajdują się między innymi:

 • pracownicy sezonowi i eksperci techniczni – np. mechanicy, elektrycy, operatorzy maszyn
 • pracownicy fizyczni – np. pracownicy budowlani
 • pracownicy biurowi – np. specjaliści ds. kadr lub płac, księgowi, asystenci
 • specjaliści – np. lekarze
 • kierowcy
 • pracownicy biurowi
 • sprzedawcy
 • kadra kierownicza

Czy wiesz, że w około 730 tys. pracowników z Ukrainy znalazło zatrudnienie na terytorium Polski do 2023 roku? Badania wskazują ponadto, że aż 42 % polskich przedsiębiorstw miało w swojej kadrze pracowników z Ukrainy, a tendencja ta pozostaje rosnąca.

Czy wynajem pracowników się opłaca?

Jak w praktyce wygląda leasing pracowników i czy to się opłaca? Jak dokładnie przebiega leasing pracowników z innych krajów? Porównajmy zalety i wady tego rozwiązania!

Zalety:

 • Leasing pozwala firmie na skoncentrowanie się na jej podstawowej działalności, a nie na prowadzeniu działań pobocznych, które mogą być bardziej kosztowne i czasochłonne. Jeśli zatem zależy Ci na bezproblemowym pozyskaniu brakującej kadry na okres krótkoterminowy, warto rozważyć tę opcję.
 • Wynajem pracowników może zapewnić firmie dostęp do specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, na które firma nie ma własnych zasobów.
 • Wynajem pracowników umożliwia ograniczenie zbędne kosztów związanych z legalizacją pracy oraz przeprowadzeniem procesu rekrutacji pracowników. Wszystkie koszty pracy (w tym także szkolenia i utrzymanie pracowników) ulegają znacznemu obniżeniu (szczególnie w przypadku zatrudnienia pracowników z Ukrainy).

Zdarza się, że największym kosztem zatrudnienia pracownika okazuje się jego odnalezienie. Zatrudnieniu pracowników niewykwalifikowanych towarzyszy przecież nie tylko rozczarowanie, ale i zbędne aspekty czasowe oraz finansowe. W pozyskaniu najlepszych pracowników może pomóc agencja pracy.

Wady:

 • Nawiązanie stosunku pracy na podstawie „wynajmu” może prowadzić do obniżenia ogólnej motywacji pracownika w stosunku do obowiązków (warto wprowadzić system motywujący)
 • Zatrudnianie do pracy cudzoziemców (lub Polaków) z zewnętrznej firmy może wiązać się z nieznajomością przez pracownika specyfiki działania nowego miejsca pracy, co może prowadzić do niedostosowania się do jego potrzeb. Proces ten wymaga kontroli.

Niezależnie od tego czy współpracujemy z biurem pośrednictwa pracy, czy pozyskujemy pracowników na własną rękę: praktyczne różnice wynikające z obywatelstwa kandydatów pozostają stosunkowo niewielkie. Prawdopodobnie najmniejsze z różnic dotyczą leasingu pracowników z Ukrainy.

Czy zatrudnianie do pracy Ukraińców jest opłacalne? Leasing Ukraińskich pracowników

Leasing pracowników tymczasowych z Ukrainy to wyjątkowo atrakcyjna propozycja dla polskich pracodawców. Ukraińcy to wyjątkowo dobrze wykwalifikowani, rzetelni specjaliści, którzy „nie boją się pracy”. Zatrudnianie do pracy Ukraińców z całą pewnością może opłacić się Twojej firmie!

Czy opłaca się zatrudniać pracowników w ramach „wynajmu” z agencją pośrednictwa pracy?

Przeprowadzanie rekrutacji pracowników to każdorazowo wymagający i kosztowny proces; zarówno poszukiwanie pracowników w urzędzie pracy jak i na własną rękę wiąże się z szeregiem trudności. Agencja pracy posiada własne zasoby kadrowe i stale obraca się w kręgu ofert pracy, do których przyporządkowuje najlepszych kandydatów. Z tego powodu zatrudnienie odpowiednich pracowników warto powierzyć agencji pracy świadczącej swoje usługi od lat.

Podsumowując: pracodawca zatrudniający pracowników, który kieruje się pośrednictwem agencji pracy, może być pewien, że jego kadra będzie właściwie przygotowana do pełnienia obowiązków.

Czy agencja pracy tymczasowej w usłudze leasingu jest droga?

Usługi pracy tymczasowej we współpracy z agencją pracy, specjalizującą się w wynajmie kadry zwykle nie są na tyle drogie, aby przeważało to o nieopłacalności zatrudnieniem osób wykwalifikowanych z jej pomocą. Zwykle koszty te obejmują 12-25% pensji pracownika.

Chcesz zatrudnić pracowników lub wypożyczyć wybranego specjalistę, ale nie wiesz czy osiągniesz swoje cele z pomocą Ukraińskiej Agencji Pracy?

Pozyskanie pracowników z biurem pośrednictwa pracy (poprzez agencję leasingu pracowniczego) to wyjątkowo skuteczne rozwiązanie w pozyskiwaniu brakującej kadry. Ukraińcy to na tle Polaków dobrze wykwalifikowani eksperci, którzy chętnie podejmują się obowiązków w większym wymiarze godzinowym niż nasi rodacy. Czy warto zatrudniać do pracy obywateli Ukrainy poprzez agencję? Zdecydowanie tak! Powierzenie rekrutacji agencji pracy zapewnia ograniczenie zmartwień związanych z zakwaterowaniem, szkoleniem BHP i szkoleniami kwalifikacyjnymi. W przypadku tego rodzaju współpracy dopełnienie wszelkich formalności zapewnia agencja pracy – z tych powodów jest to bardzo korzystne rozwiązanie.

W naszej agencji oferujemy leasing pracowników od wielu lat i chętnie dzielimy się radami. Skontaktuj się z nami, aby poznać szczegóły!

Czy rekrutacja pracowników na podstawie „wynajmu” opłaca się, kiedy podejmujemy ją samodzielnie?

W niektórych przypadkach zatrudnianie pracowników w ramach tymczasowej współpracy może okazać się równie korzystne, co skorzystanie z usług agencji zatrudnienia. Zwykle jednak, biorąc pod uwagę fakt, iż agencja bierze na siebie trudności związane między innymi z zakwaterowaniem i szkoleniem pracowników, bardziej opłacalna jest współpraca ze sprawdzoną agencją pracy. Jak nawiązanie stosunków z biurem pośrednictwa pracy pomaga w „wypożyczaniu kadry”?

 • zajmuje się legalizacją zatrudnienia pracowników
 • bierze odpowiedzialność za przeszkolenie przyszłych pracowników

Jak szukać pracowników? Odpowiedź brzmi: najlepiej z pomocą zaprzyjaźnionej firmy lub agencji. Leasing pracowników wiąże się z pewnymi aspektami, w których rozwiązaniu nie mogą pomóc nam standardowe portale ogłoszeniowe. Z tego powodu w większości przypadków rekomendowanym jest skorzystanie z usług specjalistów.

Jaka forma zatrudnienia jest odpowiednia w przypadku „wynajmu” pracowników?

W zależności od stanowiska pracy i preferowanych warunków zatrudnienia możemy zatrudnić w Polsce pracownika na podstawie:

 • umowy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych (w przypadku gdy współpracujemy z biurem pośrednictwa pracy)
 • umowy o pracę

Umowa musi zawierać informacje:

 • okres „wypożyczenia” pracownika (planowany czas pracy nowych pracowników)
 • rodzaj pracy i zakres obowiązków pracownika
 • wysokość wynagrodzenia pracownika

Czy powierzeniu wykonywania pracy w ramach „wypożyczenia” powinny towarzyszyć dodatkowe formalności?

Dla szerokiej grupy pracodawców leasing pracowników może okazać się wyjątkowo korzystnym rozwiązaniem. Nie chcąc polegać na pośrednictwie pracy pracowników, pamiętaj jednak o formalnościach:

 • Wynajmowany pracownik musi udzielić pisemnej zgody na jego przeniesienie
 • Firma macierzysta musi udzielić pracownikowi bezpłatnego urlopu na czas zatrudnienia u nowego pracodawcy
 • Nowy pracodawca musi podpisać w „wypożyczonym” pracownikiem umowę o pracę tymczasową

Podobne artykuły