Pracownicy z Uzbekistanu zaczęli przyjeżdżać do Polski po międzynarodowych umowach, podpisanych w 2018 roku. Od tamtego czasu ich liczba w kraju rośnie, a gospodarcza współpraca polsko-uzbecka nabiera dynamizmu. Poniżej przeczytasz, co wyróżnia Uzbeków na rynku pracy i jak uzyskać takich robotników dla swojej firmy.

Pracownicy z Uzbekistanu – na co liczyć

Zanim zdecydujesz się na zatrudnienie Uzbeków, dobrze byłoby dowiedzieć się chociaż podstawowych rzeczy o tym narodzie. Najpierw trochę suchych faktów o charakterze ogólnym:

 • Ponad połowę ludności stanowią osoby w wieku do 30 lat.
 • Także powyżej 50 % mieszkańców Uzbekistanu zamieszkuje miasta. Ale są określone regiony kraju, w których około 65 % osób mieszka na wsi.
 • Rynek pracy Uzbekistanu cechuje wysoki poziom zatrudnienia w rolnictwie i ogromne ukryte bezrobocie w przemyśle. Branże technologiczne cierpią z powodu braku wykwalifikowanych pracowników.
 • Większość Uzbeków wyznaje islam.

Podsumowując, pracownicy z Uzbekistanu – to wielu młodych ludzi, chętnych do pracy w tradycyjnych branżach: uprawie roślin, hodowli zwierząt, przetwórstwie, budownictwie itp.

Zasady sukcesywnej pracy z Uzbekami

Dalej, jeżeli chcesz z nimi pracować, pamiętaj o pewnych zasadach, uwzględniających narodową mentalność:

 • Przezroczysta hierarchia ułatwi pracownikowi z Uzbekistanu odbiór poleceń oraz ich poprawne wykonanie. Najlepiej, żeby wiedział, kto konkretnie z firmy jest jego bezpośrednim przełożonym, przed kim jest odpowiedzialny za swoją pracę i do kogo może pójść z ewentualnym pytaniem, tej pracy dotyczącym.
 • Sformułowanie zadań musi być proste i bardzo konkretne.
 • Na pierwszym roku współpracy zalecana jest częsta kontrola.
 • Jednocześnie wdrażanie nowego pracownika z Uzbekistanu, jak i cała współpraca, musi przebiegać z wyraźnym zachowaniem szacunku, szczególnie jeśli pracownik jest osobą starszą.
 • Pamiętaj również o poważnym traktowaniu praktyk religijnych – chodzi o zostawianie przestrzeni i czasu na konieczne w ciągu dnia modlitwy, wolne w święta muzułmańskie, uwzględnienie diety halal w razie organizacji posiłków.
 • Bariera językowa nie może być przeszkodą dla komunikacji. Wytłumacz innym pracownikom, że ich uzbeccy koledzy nie powinni czuć się odizolowani, nawet jeśli na początku nie za dużo potrafią rzec po polsku.
 • Pilnuj, aby termin i rozmiar wypłat był zgodny z umową. Unikaj potrąceń, rat, opóźnień.

Korzystne dla pracodawcy strony pracowników z Uzbekistanu

Przestrzegając podane wyżej proste reguły, zyskujesz kadrę, która:

 • Zadowala się prostymi warunkami życia. Przyjeżdżają bez rodzin, zamieszkują grupowo, nawet wspólnie gotują.
 • Nie boi się monotonnej pracy przez wiele godzin.
 • Zostaje w kraju bezwyjazdowo tak długo, jak potrafi zgodnie z dokumentacją pobytową.
 • Może się pochwalić olbrzymią motywacją do pracy.
 • Generalnie jest bardzo pozytywnie nastawiona, pokojowa, otwarta na przyjaźń, oddana zespołowi.

Brzmi jak bajka, nawet trochę nie do wiary. Ale naszą misją jest między innym łamanie niemiłych stereotypów i wzmacnianie międzynarodowych więzi ku obopólnemu pożytku.

Pracownicy z Uzbekistanu – dlaczego z agencji

Jak już zrozumiałeś, przy zatrudnianiu cudzoziemców mamy do czynienia z wieloma szczegółami, zaczynając nawet od odmiennej kultury. Do tego dochodzą trudności formalne, takie jak zezwolenie na pracę, otrzymanie wizy roboczej lub załatwienie kilkuletniej karty pobytu.

Ale szkoda tylko przez te trudności tracić tysiące rąk, gotowych pracować i nawet mających doświadczenie w budownictwie, rolnictwie, przemyśle tekstylnym i spożywczym. A ponadto kierowców oraz przedstawicieli wielu innych zawodów, na które w Polsce mamy wysokie zapotrzebowanie.

Pomagają pogodzić interesy wszystkich stron – polskich pracodawców i uzbeckich pracowników – licencjonowane agencje pracy. Działają takowe zarówno na terenie Uzbekistanu, jak i w naszym kraju.

Rekrutują osoby o sprawdzonej zdolności do pracy, stanie zdrowia, kwalifikacjach, wiedzy i doświadczeniu zawodowym. Stopień zaangażowania pracodawcy w proces rekrutacji i zatrudnienia jest możliwie zminimalizowany. I nawet gdy chcesz zatrudnić Uzbeków sezonowo, to możliwe to jest niemalże jedynie przez agencję, która dostarczy im nową pracę po zakończeniu Twojego sezonu.

Korzystając z usług agencji pracy tymczasowej Work-In, otrzymujesz gotowych do podjęcia pracy robotników oraz kompetentne wsparcie na całej długości współpracy. Dowiedz się więcej o tym, jak działamy, lub zadzwoń wprost teraz: 502 734 227.

Pytania i odpowiedzi

Do jakich branży nadają się pracownicy z Uzbekistanu?

Wielu ma doświadczenie budowlane. Sporo jest też specjalistów od rolnictwa, pracowników przetwórstwa, branży odzieżowej.

Czy pracownicy z Uzbekistanu łatwo integrują się w polskiej firmie?

Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad w komunikacji z nimi, a nie sprawią żadnego problemu. Więcej przeczytasz w artykule.

Gdzie znaleźć i jak zatrudnić pracowników z Uzbekistanu?

Najbardziej bezpieczny i korzystny sposób – to agencja pracy tymczasowej. Dostarcza gotowych pracowników w terminie do dwóch tygodni.

Jak się z nami skontaktować

address
Adress: ul. Gałczyńskiego 20, 05-091 Ząbki
phone
Telefon: +48502734227
KRS: 0000947942
NIP: 5272986414
REGON: 521057637

Potrzebujesz pracowników lub masz pytania?

Złóż prośbę, a my znajdziemy dla Ciebie dobrych pracowników!

 • Dowolna ilość
  pracowników
 • Rekrutacja
  od kilku dni
 • Minimum
  formalności