Gruzini to trzecia narodowość na liście najbardziej licznych emigranckich wspólnot w Polsce. Dążą ku lepszemu, chcą pracować. Być może właśnie dla Ciebie. Co wyróżnia pracowników z Gruzji wśród innych cudzoziemców i jak ich zatrudnić – o tym przeczytasz w naszym artykule.

Pracownicy z Gruzji – na co liczyć

Gruzja najbardziej nam się kojarzy z winem, górami i swoistym temperamentem jej mieszkańców. Otóż jacy są Gruzini, czego możemy po nich się spodziewać?

Charakterystyczne cechy Gruzinów

  • Wielka gościnność. Zarówno u siebie na Ojczyźnie, jak i w emigracji, Gruzini z przyjemnością przyjmują gości, jak i odwiedzają znajomych. Starają się przy tym, aby wszyscy czuli się dobrze. W Twoim zespole to posłuży nawiązaniu bliższych relacji między pracownikami.
  • Wysoka komunikatywność. Pracownicy z Gruzji chętnie rozmawiają na każdy temat, wymieniają się obserwacjami, są bardzo otwarci. Posiadają przy tym kulturę uważnego słuchania współrozmówcy. Z takim pracownikiem zawsze się dogadasz.
  • Wierność i stałość. Dla Gruzina ważne są relacje z ludźmi. Przede wszystkim z rodziną, którą traktują znacznie szerzej, niż Polacy. Ale również z sąsiadami, z kolegami, których widują na co dzień w pracy. To powoduje odpowiednie – odpowiedzialne – podejście do zobowiązań.
  • Emocjonalność. Cokolwiek robi Gruzin, nie robi tego machinalnie, tylko w pełni przeżywając chwilę. I zupełnie to mu nie przeszkadza w sumiennym wykonywaniu zadań. Natomiast w dłuższej perspektywie przeżywanie emocji (zamiast ich wypierania) zapobiega wypaleniu się.

Dlaczego Gruzini jadą do Polski? 

Nie ma tu wielkiej tajemnicy – jak wszyscy pracownicy z obcych krajów, szukają tu poprawy poziomu życia. Jak każdy człowiek, pracownik z Gruzji chce spokojnie żyć i pracować. Ale jest jeszcze inna bardzo ciekawa przyczyna masowego przybywania Gruzinów do naszego kraju.

W stosunkach międzynarodowych polsko-gruzińska przyjaźń trwa co najmniej od 200 lat. A powstała ona na tle solidarności dwóch narodów, które ucierpiały przez agresję większych sąsiadów. W Tbilisi znajdziemy, na przykład, takie ulice: Mickiewicza, Piłsudskiego, braci Zdaniewiczów polonusów. W Batumi – aleję Lecha i Marii Kaczyńskich.

Stąd wynika ogólne bardzo pozytywne nastawienie pracowników z Gruzji do Polaków. Naprawdę jest z nimi łatwo się porozumieć, zarówno na poziomie relacji międzyludzkich, jak i języka, którego uczą się dość szybko.

Pracownicy z Gruzji – dlaczego z agencji

Zatrudnienie obcokrajowca to zawsze oszałamiająca lista dokumentów do załatwienia. Jednak dla przedstawicieli Gruzji, Ukrainy, Białorusi, Rosji, Mołdawii oraz Armenii nasze państwo robi wyjątek i proponuje procedurę uproszczoną. Zobaczmy, jak wygląda.

Pracownicy z Gruzji: uproszczona procedura zatrudnienia

Uproszczenie polega na tym, że nie trzeba robić zezwolenia na pracę. Pracodawca jednak musi złożyć oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. Kosztuje to mniej pieniędzy, czasu i nerwów.

W każdym razie, zanim pójdziesz z tym papierem do urzędu, musisz sprawdzić, czy Twój kandydat:

  1. jest Gruzinem nie tylko z pochodzenia, ale również ma obywatelstwo Gruzji, – musisz zajrzeć do paszportu;
  2. posiada ważny dokument pobytu w Polsce – najlepiej takowy zeskanować, a kopie mieć pod ręką na całej długości pracy pracownika z Gruzji w Twoim zakładzie;
  3. ma tytuł pobytu, przewidujący prawo do pracy w naszym kraju (czyli ma albo kartę pobytu stałego lub czasowego z adnotacją „dostęp do rynku pracy”, albo w paszporcie mieć wizę kategorii C lub D).

Złożyć oświadczenie można elektronicznie albo osobiście w Powiatowym Urzędzie Pracy. Niektóre urzędy nalegają na drodze elektronicznej. W tym wypadku musisz mieć:

  • profil na praca.gov.pl,
  • aktywne konto EPUAP lub
  • podpis elektroniczny.

Oprócz samego oświadczenia, należy dostarczyć również:

  • kopie (ksero albo skan) wszystkich stron paszportu kandydata;
  • kopie obu stron karty pobytu, o ile takowa istnieje;
  • potwierdzenie opłaty skarbowej 30 zł.

Rozpatrzenie sprawy według przepisów może potrwać do 7 dni roboczych.

Kiedy oświadczenie zostanie już zatwierdzone i wpisane do rejestru, jego oryginał należy się pracownikowi z Gruzji. Pracodawca natomiast zostawia dla siebie uwierzytelnioną kopię.

Teraz dopiero można przystąpić do podpisania umowy, która powinna:

  • odpowiadać określonym w oświadczeniu warunkom;
  • być zrozumiała dla obcokrajowca (jeśli nie zna dobrze polskiego, pracodawca musi załączyć tłumaczenie na znany pracownikowi język);
  • zostać zgłoszona do ZUS.

Pracownicy z Gruzji bez zbędnych kłopotów

Jak widać, to co uproszczone nie zawsze jest aż takie proste. Jeśli chcesz oszczędzić sobie tej pracy biurokratyczno-papierowej, zgłoś się do nas, a uzyskasz pracowników z Gruzji:

  • legalnie przebywających w kraju,
  • mogących prawnie podjąć pracę,
  • wyszkolonych w zakresie BHP,
  • przebadanych medycznie,
  • z zapewnionym miejscem zamieszkania,
  • do prac rolnych, budowlanych, fizycznych, sezonowych itd.

Sprawdź, jakie to proste, zadzwoń do nas bezzwłocznie.

Pytania i odpowiedzi

Jacy są pracownicy z Gruzji?

Wyróżniają się otwartością, sumiennością, życzliwością, oddaniem, szczerością.

Czy łatwo jest zatrudnić pracowników z Gruzji?

Łatwiej, niż Chinczyków, ale są szczegóły, które trzeba brać pod uwagę. Jeśli wszystko jest ok, formalności mogą zająć do 2 tygodni.

Dlaczego pracownicy z Gruzji z agencji pracy są dostępniejsi dla pracodawcy?

Bo wszystkie formalności są już załatwione, przedsiębiorca przejmuje pracowników, gotowych do pracy na teraz.

Jak się z nami skontaktować

address
Adress: ul. Gałczyńskiego 20, 05-091 Ząbki
phone
Telefon: +48502734227
KRS: 0000947942
NIP: 5272986414
REGON: 521057637

Potrzebujesz pracowników lub masz pytania?

Złóż prośbę, a my znajdziemy dla Ciebie dobrych pracowników!

  • Dowolna ilość
    pracowników
  • Rekrutacja
    od kilku dni
  • Minimum
    formalności