Pracownicy.

 

Białorusini zajmują drugą pozycję według ilości pracujących w Polsce obcokrajowców. Może Cię to zaskoczyć, ale pracownicy z Białorusi mają swoje charakterystyczne cechy w porównaniu z innymi cudzoziemskimi pracownikami.

Pracownicy z Białorusi – na co liczyć

Przede wszystkim, pracownik z Białorusi raczej nie będzie 18-20-latkiem tuż po szkole albo służbie wojskowej, która jest w tym kraju obowiązująca dla pełnoletnich mężczyzn. Zwykle jest to człowiek, przygotowany zawodowo, często także ze stażem pracy fachowej.

Dlatego kiedy pracownicy z Białorusi szukają pracy w Polsce, to nie koniecznie zgadzają się na roboty niekwalifikowane, nawet przy dobrym wynagrodzeniu. Poszukują konkretnie stanowiska, na którym będą mogli zrealizować swoje kompetencje i wykształcenie.

W naszym kraju już można spotkać białoruskich specjalistów na dość wymagających pracach. Między innym w branży budowlanej, medycznej, przemysłowej, transportowej, rolnej.

Oprócz tego, z reguły pracownik z Białorusi szuka pracy nie sezonowej, doraźnej czy tymczasowej, tylko bardziej stałej. Ma intencję zostać w Polsce na dłużej, chętnie na zawsze. Dlatego też jego motywacja jest wysoka.

Jedynym nierzadko spotykanym minusem może być słaba znajomość języka polskiego. Ale osoba, która potrafiła zdobyć fach, potrafi także oswoić się z nową terminologią branżową.

Pracownicy z Białorusi – dlaczego z agencji

Już wspomniana bariera językowa sama w sobie może utrudniać znalezienie dobrego pracownika o białoruskim pochodzeniu. Ale nie o to głównie chodzi. Niestety, w naszym świecie nic się nie dzieje bez papierów. A przy zatrudnieniu pracownika, tym bardziej obcokrajowca, jest ich sporo.

Najważniejsze jest to, aby Twój pracownik przebywał w Polsce legalnie. A według niektórych szacunków nielegalnych białoruskich gości w naszym kraju może być mniej więcej tyle samo, co legalnych. Czyli ryzyko wrobić się w kłopoty z zatrudnieniem pracowników z Białorusi stanowi około 50 %.

Natomiast zatrudniając ich przez agencję, jesteś pewien, że mają:

 • podstawy legalnego pobytu w Polsce;
 • zezwolenie na legalną pracę u nas w kraju;
 • kompetencje i inne cechy, których wymagasz od kandydatów.

Prowadzimy cały proces rekrutacji i selekcji, a ponadto załatwiamy BHP, badania lekarskie, zamieszkanie i resztę organizacyjnych kwestii. A Ty masz na czas gotowych fachowców – bez żadnych kłopotów.

Pytania i odpowiedzi

Czym różni się od innych obcokrajowców pracownik z Białorusi?

Ma fach, często też staż, szuka pracy w zawodzie i na dłuższy okres, chce zostać w Polsce, może nie znać języka.

Pracownicy z Białorusi – jakie są ryzyka przy ich zatrudnieniu?

Największe – trafić na osobę z nielegalnym pobytem. Zanim zatrudnisz, będziesz musiał zawracać sobie głowę legalizacją.

W jakich branżach pracownicy z Białorusi szukają pracy?

Najczęściej pracują na budowie, w przemyśle, transporcie i medycynie. Są wśród nich elektrycy, hydraulicy, mechanicy itd.

How to contact us

address
Address: ul. Gałczyńskiego 20, 05-091 Ząbki
KRS: 0000947942
NIP: 5272986414
REGON: 521057637

Do you need employees or have questions?

Make a request and we will find good employees for you!

 • Any quantity
  employees
 • Recruitment
  for several days
 • Minimum
  formalities